Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie (cranium = lebka, sacrum = kost křížová; svatyně, chrám)  je jemná a velmi příjemná, neinvazivní technika, která se od ostatních masážních technik liší tím, že jde z části o práci s energií.

Jemnost hmatů ale jen skrývá hlubokou sílu, kterou tato technika má.

V kraniosakrální terapii pracujeme s tzv. kraniosakrálním pulsem, tepem, který je  nadřazený tepu srdce i dechu. Kraniosakrální puls je oživovaný naší Duší, naším Světlem.

Technika pracuje s celým nervovým systémem, mozkem i míchou, fasciemi, tekutinami v těle a druhotně i s hormonálním systémem, svaly a kostmi  těla.

Informace

1) Výukový blok

V prvním bloku se věnujeme teorii kraniosakrální techniky – historii, indikacím a kontraindikacím, principům, kraniosakrálnímu rytmu a jeho vnímání, nervové soustavě, mozkomíšnímu moku, mozku, fasciím, pánvi a dalším důležitým kapitolám.

Z praxe se učíme vnímat kraniosakrální rytmus a jeho prvotní harmonizaci, hmaty na pánvy.

V osobní rovině se věnujeme prohloubení intuice studentů, vnitřní práci se sebou a meditační praxi, která přináší benefity nejen do osobního života studentů, ale i do správně prováděné praxe techniky.

Teorii prokládám případy z praxe, upozorňuji na souvislosti a snažím se studentům zprostředkovat komplexní náhled na techniku i klienta.

Na doma dostanete domácí úkoly, kterým se budete mezi jednotlivými bloky věnovat.

2) Výukový blok

V druhém bloku zopakujeme teorii, probereme otázky, které vyvstaly vlastní praxí studentů, prohloubíme znalosti. Prohloubíme teoretický výklad o probírané oblasti pánve a hlavy.
V rámci praxe pracujeme s pánví a fasciemi, hrudníkem a přidáme i hlavu.

V osobní rovině se věnujeme meditační praxi a vnitřní práci, aby student dokázal udržet své napojení na Zdroj po celou dobu terapie, věděl jak si poradit s klienty, u kterých může dojít k odblokování traumat, jak pracovat s prostorem, s energetickým systémem.

Na doma opět dostanete domácí úkoly k prohloubení vlastní praxe.

3) Výukový blok

Před zahájením třetího výukového bloku mi studenti zasílají emailem případové studie klientů se kterými pracovali, zhodnocení jejich stavu a postup který volili pro práci s daným člověkem.

Ve třetím bloku projdeme úvodem s čím jsme se setkali v praxi, kde vyvstali otázky, pochybnosti, popřípadě oblasti, které je třeba zopakovat.

V praxi se věnujeme nácviku celého ošetření klienta, tentokrát již samostatně.

Kurz je zakončen závěrečnou zkouškou. Zkouška je složena z teoretické části formou testu a praxe – provedení samostatné masáže.

Po úspěšném složení zkoušky studenti obdrží certifikát vydaný naším ZZ Flandera.

Po složení závěrečné zkoušky je studentům přidělen půlroční bezplatný přístup do členské sekce KS terapeutů, kde naleznou výukové video, inspirativní články, tipy z praxe, tipy na knihy, pomůcky a novinky v oboru. Sekce funguje jako prostor pro dotazy, sdílení praxe, poradna a zázemí pro terapeuty.

 

O technice
Kraniosakrální terapie je jednou z nejkomplexnějších metod, která pomáhá člověku rozvzpomenout se na prastarou moudrost Života.

Kraniosakrální terapie je jemná, neivnaizvní technika, která funguje na principu práce s mozkomíšním mokem, který obklopuje nejen mozek, ale i míchu. Tato tekutina funguje stejně jako voda, jako nosič informace pro celý nervový systém a tím i pro celé tělo. Pulsace mozkomíšního moku je v kraniosakrální terapii nazývaná jako kraniosakální rytmus. Tento rytmus je nadřazen tepu našeho srdce, dechu i všem ostatním pochodům v těle, mysli a podvědomí.

Pulsaci kraniosakrálního rytmu zajišťuje zajišťuje naše životní energie – Čchi, vnitřní síla, Átman či jak ji chcete pojmenovat. V kraniosakrální terapii ji nazýváme Dech života.

Tepová frekvence kraniosakrálního rytmu se neměnní, ani vlivem fyzické aktivity. To, co způsobuje změnu rytmu je stres a nemoc.

Stres v lidském těle není pouze ten vědomý, vědomě prožívaný, ale i ten skrytý, kdy naše tělo přirozeně reaguje na stresové situace, my si zvládneme uklidnit hlavu, ale zapomínáme dávat impulsy i našemu tělu, aby se skutečně uvolnilo.

Kraniosakrální terapie uvolňuje i toto přepětí a pomáhá tělu uvést se do rovnováhy a klidu.

Práce s kraniosakrálním rytmem ovšem není jediné poslání terapie. Kraniosakrální technika pracuje i s fasciemi a psychikou, pánví a jejími svaly, psoasem (svalem duše), kostmi (pánevní a klínovou, lebkou ad), ovlivňuje naše čakry a napomáhá somatoemocionálnímu uvolnění.

Jedním z největších omylů dnešní doby je, že zapomínáme na práci s naším tělem, podceňujeme důležitost fascií a jednotlivých svalů, které nepracují pouze mechanicky, ale i v rovině duše, zapomněli jsme jakou funkci vykonávají kosti a ztratili jsme povědomí o souvztažnostech, které celý mechanismus člověka dokáží udržovat ve výborné kondici.

Záběr kraniosakrální techniky je obrovský, neboť přes nervový systém pronikne do celého těla. Další důležitou složku tvoří práce s fasciemi a popřípadě s kostmi. Dokáže ovlivňovat nejen fyzické tělo, ale i mentální programy a naši duši.

Oblasti působení kraniosakrální terapie se týkají všech částí těla a psychiky a tím, že během terapie procházíme celé tělo, můžeme práci zacílit tam, kde je to nejvíc potřeba.

 

Benefity pro tělo:

 • KOSTI: Bolesti kloubů a páteře (skolióza, ústřel, výhřezy plotének, artróza ad), potíže se zuby a čelistí (čelistní kloub)
 • NERVY: Celá škála potíží spojených s nervovým systémem (nemoci způsobené utlačením nervů nebo špatným prokrvením některé části mozku, včetně následků mozkových příhod, migrény, bolesti hlavy, mentální retardace, epilepsie, autismus, Parkinsonova choroba ad)
 • ZRAK, SLUCH poruchy, které se nelepší klasickou léčbou ale je výborná i k podpoře léčby obzvlášť u nedoslýchavých (tinitus, nedoslýchavost, ad) a s tím související potíže
 • Poruchy ROVNOVÁHY a KOORDINACE pohybů, závratě, špatná artikulace, křeče, tiky
 • ŽENSKÉ POTÍŽE – PMS, hormonální poruchy a nerovnováha, noční pomočování, problémy s otěhotněním, impotence, záněty močových cest – bolest
 • TĚHOTENSTVÍ, příprava na porod, zpracování porodního traumatu (terapie se může provádět i v I. a III. Trimestru, pokud je vše v pořádku
 • ŽENSTVÍ – témata vnitřních aspektů, napojení se na sebe, uzření sebe jako ženy
 • ŘEČ a její poruchy – ráčkování, špatná artikulace ad
 • BOLESTI A POTÍŽE nejrůznějšího původu u dospělých i dětí, Pptíže psychosomatického původu
 • TRÁVICÍ SYSTÉM – bolesti žaludku, potíže s trávením atp.
 • DÝCHACÍ SYSTÉM – dýchací potíže, astma, alergie, záněty (dutin, středního ucha…)
 • KREVNÍ TLAK Vysoký / nízký krevní tlak
 • IMUNITA A VITALITA, detoxikace organismu, imunitní systém, vnitřní síla

 

Benefity pro duši:

 • PRÁCE S TRAUMATEM – metoda zklidní a odblokuje traumata uložená v podvědomí a problémy těla i duše s tím související, přičemž se odstraní nejen potíže, ale především samotná příčina, traumata a posttraumatické syndromy
 • PORUCHY UČENÍ, koncentrace, hyperaktivita, ADHD
 • STRES, ÚNAVA, ÚZKOST, DEPRESE – psychické i fyzické napětí, stres, chronická únava, nespavost, emoční labilita
 • KST má silný RELAXAČNÍ A MEDITATIVNÍ EFEKT– využijí ji nejen sportovci, ale i manažeři, profese s vysokou psychickou zátěží, pomáhající profese a další podobné
 • Zvyšuje DUCHOVNÍ UVĚDOMĚNÍ A RŮST, podporuje duchovní růst a může pomoci „probudit se“
 • EGO – kraniosakrální terapie pomáhá „odlupovat“ obal okolo duše – ego, čímž otevírá srdce a pomáhá zvyšovat intuici
 • UVOLNĚNÍ – pocit pohody a štěstí, přijímání sebe, cítit se dobře sama se sebou a ve svém těle

 

Co s sebou a další potřebné náležitosti zasílám v pozvánce emailem, po závazném přihlášení.

Přihlášení níže, možnost položit dotaz kurzy@albinaflanderova.cz

Podrobnosti

Cena: 21.000,- Kč, v ceně kurzu jsou obsáhlá skripta, výukové video a půlroční bezplatné členství v komunitě kraniosakrálních terapeutů, která funguje jako prostor pro dotazy, sdílení praxe, poradna. V členské sekci jsou inspirativní články, tipy z praxe, tipy na knihy, pomůcky a novinky v oboru

Na kurz se platí záloha ve výši 6.000,- Kč po jejímž uhrazení je vám místo závazně rezervováno.

Zbytek kurzovného se doplácí na místě, před začátkem kurzu.

Kde: Chrám srdce, Přemyslovská 25, Praha 3 (mapa)

Přihlásit se: Na kurz se můžete přihlásit zde, emailem kurzy@albinaflanderova.cz nebo telefonicky 776 000 596

Výstup: Výstupní doklad je certifikát vydaný naším zdravotnickým zařízením Flandera.

Zázemí: Na místě je k dispozici šatna na převlékání, plně vybavená kuchyň (lednice, nádobí, varná konvice, mikrovlnka) s posezením, toalety, sprcha, učebna, masérská lehátka, deky, učební pomůcky a modely

Pro koho je kurz určen: Kurz je určen pro širokou veřejnost

Harmonogram kurzu:
Kurz je rozdělený do 3 výukových částí, po 3dnech (pá, so, ne), dohromady 9 dnů. Rozsah kurzu je 72 hodin.
Výuka probíhá denně, od 9 do 16h. V poledne je hodinová pauza na oběd, v průběhu dne menší přestávky dle potřeby.

Dostupné termíny:

I. Výukový blok: 3. -4. 5. 2024
II. Výukový blok: 31. 5. - 2. 6. 2024
III. Výukový blok: 28. - 30. 6. 2024

Online přihláška

Jméno*
Přijmení*
E-mail*
Telefon
Ulice a č. popisné*
Město*
PSČ*
Přihláška ke kurzu
Poznámka
Budeme Vás informovat, až bude produkt na skladě. Zanechte nám prosím Vaši platnou e-mailovou adresu.